GPON Nedir? Ne İşe Yarar?
GPON Nedir? Ne İşe Yarar?

GPON Nedir? Ne İşe Yarar?

GPON Nedir? Ne İşe Yarar?, GPON Kullanım Alanları, GPON Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Gigabit Passive Optical Network

Gigabit Passive Optical Network kelimelerinin baş harflerinden oluşan GPON Türkçe karşılığı pasif optik ağ manasıa gelmektedir. İp temelli, TDMA veri iletim modeli ile çalışmaktadır, gelen veri içeriklerini bir düzen içerisinde sıralayıp, bütün kullanıcılara algoritma ile gönderim yapmaktadır, kullanıcılardan gelen verileri de alarak İP omurgasına iletmeye yarayan Asimetrik Veri İletim Teknolojisidir.

İletimi fiber optik aracılığıyla 1 core bağlantı ile gerçekleştirilir. Kullanıcılara dağıtımı yapılırken, splitter kullanılmaktadır. Splitter lar içerisinde yer alan prizmalar yardımıyla sinyali diğer fiber hatlara bölümledirerek aktarılmasını gerçekleştirmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse bir binaya gelen tek fiber kablo ile 2 ile 64 arası kullanıcının bölünerek bu fiber alt yapıyı kullanmasına olanak sağlamaktadır.

GPON ‘u Diğer Bağlantı Türlerine Göre Farklı Kılan Nedir ?

Diğer bağlantı türlerinden farklı kılan özelliği belirttiğimiz bölme ve daha fazla kullanıcıya hizmet verme görevini aktif olarak değil tamamen pasif ürünler aracılığı ile ekonomik bir şekilde gerçekleştirmesidir. GPON teknolojisinde ekonomik sürecin devreye girmesinde ilk görevi yapı taşı Bölücüler (Splitter) üstlenmektedir. Bu cihazların ısı ve enerji gibi faktörlerden uzak gerçekleşiyor olması ve kullanılan SFP cihazlarının hassasiyetine göre 5 ile 20 km uzunluğa kadar veri taşıyabilmesi oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Veri hızı çok yüksek olduğundan kaynaklı (+/- 2.5Gbit(Down) 1.25Gbit(Up)) çok hızlı internet erişimine ek olarak televizyon yayını, video konferans görüşmeler, telefon ve faks gibi bir çok iletimi sorunsuz olarak kullanmaya olanak sağlamaktadır.

Ülkemizde de uzun zamandır pilot proje olarak yürütülen GPON 2008 yılı ilk aylarından itibaren hizmet vermeye başlamıştır.

GPON ‘un Artıları Nelerdir ? 

Fiber optik teknolojilerde yaşanan gelişmeler kullanıcıların hayal ettiği olanakları hayal olmaktan çıkararak hizmete sunmuştur. Fiber optik teknolojisi, uygulama topolojisine bağlı olarak isimlendirilen FTTx ( Fiber to the x)  ve GPON ( Gigabit Passive Optical Network) sistemleri ile; İnternet, Televizyon ve Telefon kullanımların da yüksek hız ve kalite, esneklik ve düşük fiyat imkanlarını bir araya getirerek “Triple-Play” teknolojisini kullanıcılarının hizmetine sunmaktadır.

Temel Terimler / Tanımlar

GPON ( Gigabit Passive Optical Network ) > Haberleşme sinyallerinin elektrikle çalışmayan (pasif) optik ayırıcılar (splitter) ile iletiminin yapıldığı fiber optik ağ yapısı.

OLT ( Optik Line Termination ) > GPON şebekelerinde servis sağlayıcının uç noktası olarak çalışan Başlangıç noktası.

ONT ( Optik Network Termination ) > Optik sinyali elektriksel sinyale dönüştüren kullanıcı tarafı terminal ünitesi ( CPE )

ONU ( Optik Network Unit ) > Elektrik Sinyallerinin Optik Sinyallere dönüştüren OLT yada ONT tarafında kullanılabilen ekipmanlar dır .

Harici Kontrol

ASUS AAM6030BI ADSL Modem Kurulumu

ASUS AAM6030BI ADSL Modem Kurulumu

ASUS AAM6030BI ADSL Modem Kurulumu, ASUS AAM6030BI ADSL Modem Kurulumu Nasıl Yapılır, ASUS AAM6030BI Modem Kurulumu, Hızlı Kurulum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir