Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?
Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

Modem Kurulumu Nasıl Yapılır? Modem Kurulumuna başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kurulum işlemine başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir? Modemin performanslı çalışması için hangi yolları izlemeliyiz ? Modem şifresi nedir? Modem kablosuz ayarları nasıl yapılır? Modem arayüzüne nasıl giriş yapılır? Tüm marka modem şifreleri,ip adresleri nelerdir? Modem internet ayarları nasıl yapılır? Modem güncellemesi nasıl yapılır?

Kurulum işlemine başlamak için gerekli olanlar nelerdir?

 1. Modemmodem
 2. Güç Adaptörümodem-adaptoru
 3. Telefon Kablosutelefon-kablosu

 

 1. Ethernet Kablosuethernet-kablosu

 

 1. Bilgisayar kurulum için hazır halde beklemelidir.

Modem Bağlantılarının Yapılmasımodem-kablo-baglantilari

 1. Adım Modem İçin İyi Bir Yer Bulun

Modeminizin bulunduğu nokta modemin performansını büyük ölçüde etkileyebilir. Modeminizin aşırı sıcak alan bir yerde bulunması veya hava sirkülasyonu olmayan bir noktada bulunması verimli çalışmasını etkileyecektir.

Kablosuz bir modem kullanıyorsanız, kapsama alanının ideal olacağı yüksek ve merkezi bir konuma yerleştirin, Ayrıca aşağıda belirtilen materyallere uzak noktalarda olmasına dikkat etmeye çalışırsanız en iyi hızı ve performansı elde edebilirsiniz.

 • Telsiz telefonlar
 • Bilgisayar monitörleri (En az 1 Metre Uzaklıkta)
 • Kablosuz video kameralar
 • Pencereler (Minimum 1 Metre Uzaklıkta)
 • Bluetooth cihazları
 • Mikrodalgalar (Minimum 3 Metre Uzaklıkta)
 • Yansıtıcı yüzeyler (örneğin camlar, aynalar, su)
 • Su büyük miktarda (örn. akvaryum, su soğutucusu)
 • Betonarme
 • Metal bölümleri, fikstürler, tavanlar
 • Sprinkler ve borular
 1. Adım: Modemin Güç Adaptörünü Takın

Modem için mükemmel bir yer bulduktan sonra, güç adaptörünü takabiliriz. Modeme güç adaptörünü taktıktan sonra açıp kapama düğmesi vardır bazı modellerde bu düğme bulunmaya bilir

Modeminiz güç anahtarı yoksa o zaman otomatik olarak taktığınızda AÇIK olduğundan.

Modeminiz güç düğmesi varsa,  ON konumunda olduğundan emin olun.

Modemin güç düğmesini açık konuma getirdikten sonra modemin açılması için ona 1-2 dakika zaman tanımanız lazım.

 1. Adım Kablo Bağlantılarını yapma

Modeminizle birlikte telefon kablosu ve Ethernet kablosu ürünün kutusunda birlikte gelecektir. Öncelikle telefon kablosunu bağlıyoruz. Modemin arkasında DSL ya da ADSL yazan bir giriş vardır kablonun bir unu bu girişe diğer ucunu ise Spliter cihazınız varsa ya da direk duvardan gelen telefon hattına takıyoruz.modem-telefon-girisiEthernet Kablosu bağlantısı için modeminizin arkasında Ethernet girişi vardır genel itibari ile sarı renkte bulunabilir bir ucunu bu kısma diğer ucunu ise kurulum ve kablolu kullanım için bilgisayarınızın Ethernet girişine takıyoruz. Dört portlu modemlerde herhangi birine takabilirsiniz takmış olduğunuz girişin modem üstünde ışığı yer almaktadır kaç numaralı girişe takıldıysa o girişin ışığının yanıp yanmadığına dikkat etmeliyiz.ethernet-girisiMasa üstü bilgisayarlarda Ethernet kablosunu doğru bağladıysanız, o zaman bilgisayarınızdaki Ethernet portu etrafında ışıklar yanacaktır. Dizüstü bilgisayarlarda ekranın sağ alt kösesindeki bağlantı noktasından kontrol edebilirsiniz.

4.Adım Son Kontroller ve Ayarların Yapılmasımodem-isiklari

POWER IŞIĞI; Modem prize takılı ise modem üzerindeki POWER ışığı sabit olarak yanacaktır. Power ışığında yanıp sönme veya yanmama gibi bir sorun olduğu takdir de modem yada adaptör arızası olabilir modemin orijinal adaptörünü kullandığınızdan emin olmanız gereklidir.

ADSL(DSL) IŞIĞI; Telefon kablosu modem ve duvardan gelen hat ile bağlantısını gerçekleştirdikten sonra modem üzerinde ADSL yada DSL yazan ışık sabit olarak yanacaktır yanıp sönmesi veya yanmaması durumunda kablo bağlantısında yapılan bir hata olduğunu yada internet sinyalinin gelmediğini göstermektedir.

ETHERNET IŞIĞI; Ethernet Işığı Modemin Ethernet girişi ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı yaptıktan sonra devreye girecektir kaç numaralı girişe takıldıysa o giriş yanar ya da tek portlu modem ise direk Ethernet yazan ışık yanacaktır bu ışık veri alışverişine göre yanıp sönebilir sürekli sabit olarak yanmaz yanıp sönmesi herhangi bir sorun olduğunu göstermez.

İNTERNET IŞIĞI; İnternet ışığı modem bağlantılarını yaptıktan sonra kurulum işlemini gerçekleştirince ip aldığınız takdirde devreye girecektir servis sağlayıcınızın vermiş olduğu ADSL Kullanıcı Adı ve Şifresini modem giriş yapmadığınız takdirde ip alamazsınız. İnternet ışığı modem markasına göre değişiklik gösterebiliyor ama genel olarak sabit şekilde yanması gereklidir.

WLAN IŞIĞI; Modemin kablosuz özelliğini gösteren ışıktır kablosuz özellik aktif edildiği takdirde devreye girecektir sabit olarak yanmaz veri alışverişine göre yanıp sönen bir ışıktır yanıp sönmesi bir sorun teşkil etmez hiç yanmıyor ise modem arkasında WLAN yazan bir tuş vardır o kısımdan aktif edebilir ya da modem ara yüzünden aktifleştirebilirsiniz.

 

MODEM KABLO BAĞLANTILARINI BELİRTİLDİĞİ GİBİ DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE YAPMANIZ GEREKLİDİR BELİRTİLEN ADIMLARI UYGULADIĞINIZ HALDE IŞIKLAR YANMIYOR YADA BİR AKSİLİK VAR İSE PROFESYONEL DESTEK ALMANIZ GEREKLİDİR.

Kablo bağlantılarını yaptıktan sonra internete giriş yapabilmek için Modem Kurulumu yapmanız gereklidir, kurulum işlemi modem marka modeline göre farklılık göstermektedir modeminiz için uygun olan kurulum yöntemini sitemizden bulabilirsiniz. Modeli bulunmayan modemler için iletişim panelinden bizimle irtibata geçerseniz ilgili modemin kurulum adımları kısa süre içerisinde sitemize eklenerek tarafınıza bilgi verilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir